26-Solved problem 4-13 to estimate stiffness reduction τb.

Last Updated on August 3, 2025 by Maged kamel

Solved problem 4-13 to estimate stiffness reduction τb.

The content of post 26.

We will discuss solved problem 4-13 from Prof. Segui’s book.

Content of the lecture- post 26 compression.

In the next slide image, there are two equations as indicated in the AISC clause 16.1.27. There are two conditions. αPr/Pns <=0.50 and αPr/Pns>0.50.

Pr is the required axial compressive strength, either obtained by using LRFD or ASD. α =1 (LRFD) or α =1.6 (ASD). The Pns is the cross-sectional compressive strength=Ag*Fy for non-slender elements.

The two equations as indicated in the AISC clause 16.1.27.

Let us review first. A test will be done to check that αPr/Pns < 0.50. There is no reduction; the same points will coincide with each other. Then τb = 1, but αPr/Pns > 0.50; in this case, the equation can be used.

The expression of the reduction factor τb

Two values for α, for LRFD=1, while for the ASD, α=1.60.

Problem 4-13: A W10 x 54 of ASTM A992 is subjected to a service load of 100 kips and a service Live load of 200 kips. If the slenderness ratio makes this member an inelastic column, what is the stiffness reduction, τb? This means that kl/r is <4.71*sqrt(E/fy) for that column, which =113 for Fy= 50 ksi. 

The stiffness reduction τb is to be estimated. For section W10x64, in our solved problem 4-13. We can get the gross area Ag, which is 15.80 inch2, after reviewing the data from the W section tables.

The data for the solved problem 4-13

Check the value of α based on the data given.


If we start with the LRFD calculations, the value of Pult = 1.2D + 1.60L should be greater than 1.4D. We have DL = 100 kips and LL = 200 kips. Pult = 1.20*100 + 1.60*200, we have Pult = 440 kips, α = 1, for the LRFD, while α = 1.6 for the ASD.

First check that *αPr/Pns <=0.50, we have  α=1, Pr=Pult=440 kips, Ag=15.80 inch2, Pns=Fy*Ag.  Fy=50.0 ksi while Ag=15.80 inch2. Pns=50*15.80, then αPr/Pns=0.566, check this value with if >0.50 then τb<1, which in our case, since we have 0.556 >0.50, then τb <1.0.

How to use Table 4-13 for LRFD design?

The equation will be τb= 4(α*Pr/Pns)*(1-(α*Pr/Pns)).This term (αPr/Pns) exists outside and inside the bracket. Recall Pr=Pult=440 kips. The Pns=Py=50*15.80=790 kips with α=1, then τb=4((1440/790)*(1-(440/790))=0.987. if we wish to use the table, then we will need Fult=Pult/AG. Fult=440/15.80. We need the value of the stress, which is 440/15.80 = 27.85 ksi.

Estimation for the value of the stiffness reduction factor
What is the value of ultimate stress?

The table is Table 4-13, and its title is “Stiffness Reduction Factor.” We have Fult = 27.85 ksi. This figure falls between 27 and 28 ksi. Using the table, we move horizontally from left to right at 27.0 ksi, which yields τb = 0.994.

Meanwhile, at Fcr = 28.0 ksi, we have τb = 0.986.
We perform interpolation, and then τb = 0.9872, which is close to the figure obtained from the general equation.

page7 post 26 comp

How to estimate τb for ASD Design.

Let us proceed with the ASD in our solved problem, 4-13. We will evaluate Pt=PD+PL=100+200=300 kips. The ultimate load, Py=Fy*Ag=50*15.80=790 kips.

Perform the first check, which we usually start with, considering α = 1.60. If αPr/Pns> 0.50, then we have α = 1.60, Pt = 330 kips. Perform the first check, which we usually start with, considering α = 1.60. If αPr/Pns> 0.50, then we have α = 1.60, Pt = 330 kips.

For the ASD design, check the ratio of αPr/Pns>0.50 or not


Pns=790, then αPr/Pns=1.60*300/790=0.607>0.50, then τb will be < 1.0, and we perform our estimation from the equation. τb= 4(α*Pr/Pns)*(1-(αPr/Pns)), Pr=Pt=300 kips, Pns=790 kips, α=1.60. We apply this equation, and then τb = 0.9536.

Estimate the stiffness reduction factor for ASD design.

To use the table again, we need to have the value Ft = Pt/Ag, where Pt / Ag = 300 kips/15.80 ft = 18.989 ksi. We have Pe/A=18.98 KSI.

What is the value of  Pn/A?

For Fy = 50 ksi. We draw a vertical line from Fy=50 ksi at the ASD section between 18 ksi and 19 ksi on the left side. We draw another line at the intersection. We have τb will be between 0.953 and 0.977, and can be estimated as 0.953.

For The ASD design use table 4-13 to get the stiffness reduction factor.

Quick estimate for τb using formulas.

As a quick estimate of τb for the LRFD design, with Fcr =27.848 ksi, Fy=50 ksi, we get the λ^2 value as equal to 1.772.

Quick estimate to lamba square LRFd.

We proceed to estimate Fcr elastic from the equation of Fcr =Fy/λ^2=50/1.772=28.22 ksi, Divide Fc in/Fcr elastic to get the τb=27.85/28.22=0.987.

For the ASD design, we have Fcr=19.0 ksi; we will multiply by alpha, α, which is equal to 1.60.

The value of tau for LRFD design.

The value of Fcr for ASD design=1.6*19=30.40 ksi, Fy=50 ksi, we get the λ^2 value as equal to 1.568. We proceed to estimate Fcr elastic from the equation of Fcr =Fy/λ^2=50/1.568=31.89 ksi. Divide Fc in/Fcr elastic to get the τb=30.4/31.89=0.953.

The calculation for tau value for ASD design.

This is the link to the previous post, “Stress Reduction Factor for Inelastic Columns.”
This is the next post is the solved problem, 4-14.

This is a link to a useful resource-A Beginner’s Guide to the Steel Construction Manual, 15th ed.